Msza święta

Msza święta

Co to jest Msza święta zbiorowa?
Msza święta zbiorowa to taka, którą jeden kapłan sprawuje w kilku intencjach. W naszej parafii ma ona miejsce w każdą środę oraz w szczególne dni roku np. w św. Jana czy św. Stanisława.

Co to jest Msza święta gregoriańska (gregorianka)?
Jest to Msza święta sprawowana przez 30 kolejnych dni (co daje w sumie 30 Mszy) w jednej intencji, najczęściej za osobę zmarłą z prośbą o zbawienie. Nazwa wzięła swój początek od papieża Grzegorza I, który polecił odprawianie w takiej formie Mszy świętych za zmarłego mnicha, który naruszył ślub ubóstwa. Po 30 dniach zmarły ukazał się według tradycji papieżowi dziękując mu za modlitwę, która wyzwoliła go z czyśćca.

Co to jest Msza koncelebrowana?
Jest to Msza święta, którą sprawuje (odprawia) kilku księży – każdy z nich w jej trakcie modli się w innej intencji.

Jak zamówić Mszę świętą?
Msza święta jest najlepszą formą modlitwy, jaką możemy ofiarować, gdyż w trakcie jej trwania uczestniczymy w modlitwie i ofierze samego Jezusa Chrystusa. Msza święta może być sprawowana w każdej godziwej intencji. Najczęściej eucharystie są sprawowane w intencji osób zmarłych lub w rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Warto jednak przeżywać z Panem Bogiem i inne chwile swojego życia jak np. urodziny, imieniny, zdane egzaminy, urodzenie się dziecka, szczęśliwie przeprowadzoną operację, czy też wysłuchanie długo zanoszonej prośby. Słowo eucharystia oznacza dziękczynienie, warto zatem nie tylko zamawiać intencje, które są związane z prośbą, ale także te, w których pragniemy za coś podziękować.
Intencje mszalne możemy zamawiać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii nowego kościoła po Mszy świętej. Podajemy wtedy treść intencji oraz składamy ofiarę – tzw. stypendium mszalne. Ta ofiara jest naszym włączeniem się w modlitwę - ofiarowujemy coś w intencji danej osoby, by ktoś mógł zyskać potrzebne mu łaski Boże.