niedziela, 14 lipca 2024

ZADANIA MAŁŻONKÓW:
TWORZENIE WSPÓLNOTY OSÓB
Sakramentalność małżeństwa
„To sam Bóg jest twórcą małżeństwa wyposażonego w różne dobra i cele. (…)
Dlatego małżonkowie chrześcijańscy w obowiązkach i godności swojego stanu
są utwierdzani i jakby uświęcani szczególnym sakramentem; wypełniając jego
mocą swoje zadanie małżeńskie i rodzinne, napełnieni duchem Chrystusa,
dzięki któremu całe ich życie jest przeniknięte wiarą, nadzieją i miłością coraz
bardziej dochodzą do właściwej sobie doskonałości i wzajemnego uświęcenia,
a stąd wspólnie do chwalenia Boga”.
Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 48.
Sakramentu małżeństwa mężczyzna i kobieta udzielają sobie nawzajem,
wypowiadając swoją zgodę wobec Kościoła, którego przedstawicielami są kapłan
i świadkowie.
Przez sakrament małżeństwa „życie małżeńskie i rodzinne Chrystus uczynił świętym
i uświęcającym” (Jan Paweł II, Familiaris consortio, nr 51). Oznacza to, że nasze
codzienne sprawy, wypełnianie zadań małżeńskich i rodzinnych – wszystko to, co
czynimy dla najbliższych, uświęca nas i prowadzi do zbawienia.
Pomyśl, jakie to piękne… wszystko, co robimy dla dobra drugiego, codzienne, nużące
zajęcia, ciągle się powtarzające (np. prasowanie, gotowanie, praca niekoniecznie nas
satysfakcjonująca, ale zapewniająca byt rodzinie) prowadzi do zbawienia.
Niestety, ta monotonna codzienność może stać się z biegiem lat ciężarem. Wtedy
właśnie łaska sakramentalna przychodzi nam z pomocą. Bóg umacnia i udoskonala
naszą ciągle niedoskonałą miłość, dodaje nam sił, aby każdego dnia kochać na nowo,
kochać mocniej; aby każdego dnia ciągle na nowo swoim życiem powtarzać: „Ślubuję
Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci”.
Im bliższa więź z Bogiem, tym lepiej potrafimy korzystać z sakramentu małżeństwa.
Świadomość Bożej obecności i Jego łaska pomaga przetrwać trudności, z jakimi
mierzymy się w naszej codzienności, i przez to podążać drogą ku świętości.
ZADANIE
 Wypiszcie zajęcia, prace konieczne, ale nielubiane. Podziękujcie sobie nawzajem
za ich wykonywanie. Popatrzcie na to, jako na sposób wyrażania miłości.
 Kiedy świętowaliście rocznicę ślubu? W jaki sposób? Nie czekajcie na „okrągłe”
jubileusze. Uczcijcie rocznicę ślubu Eucharystią, potem spotkaniem rodzinnym
lub wyjściem tylko we dwoje, niezależnie od tego, ile lat minęło od zawarcia
sakramentu małżeństwa.

sobota, 13 lipca 2024

Ogłoszenia 2024.07.14 XV niedziela zwykła

Ogłoszenia 2024.07.14    XV niedziela zwykła

W sobotę 6 lipca zmarł śp. Stanisław Siuchta tato ks. Jarosława Oltona naszego wikariusza. pogrzeb odbył się w miniony wtorek 9 lipca w rodzinnej parafii św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Serdecznie dziękujemy za modlitwę zanoszoną w intencji zmarłego, udział w pogrzebie.

·       Od lipca obowiązuje duszpasterski porządek wakacyjny. Msze św. w niedzielę o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.  Nie ma Mszy św. o godz. 13.00. Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, środę, czwartek i piątek po południu od godz. 16.00 do 17.30.

·       Adoracja Najświętszego Sakramentu w okresie wakacyjnym we czwartki od godz. 15.00 do 18.00.

·       Wszystkim udającym się na wakacje życzymy udanego odpoczynku, pogłębienia relacji z bliskimi i z Panem Bogiem i Jego Kościołem.

sobota, 6 lipca 2024

Ogłoszenia 2024.07.07 XIV niedziela zwykła

Ogłoszenia 2024.07.07     XIV niedziela zwykła

·       Ksiądz Jarosław powiadamia, że w I sobotę lipca o godz. 14.00 zmarł Jego Tato Stanisław. Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w parafii  św. Jakuba Apostoła w Jadowie we wtorek 9 lipca br. o godz. 11.00. Ks. Jarosław wraz z bliskimi prosi o modlitwę.

·       We czwartek 11 lipca święto św Benedykta Opata, Patrona Europy.

·       We sobotę 13 lipca po Mszy św. różaniec fatimski.