czwartek, 13 marca 2025

List w sprawie organów

Warszawa 2025.03.02

Drodzy Parafianie.

Pół roku temu zapowiedziałem budowę  organów dedykowanych do naszej świątyni. Pierwsze kontakty z firmą Dielna Bies nawiązaliśmy pod koniec roku 2021. Powstawały wtedy pierwsze organy wykonane przez tą firmę w Polsce w Warszawie Aninie  dla Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Bardzo dobre referencje dotarły najpierw do parafii św. Franciszka w  Warszawie, następnie do nas. Dziś również parafianie św. Franciszka w Tarchominie cieszą się swoim instrumentem muzycznym.

Po zapowiedzi budowy organów otrzymaliśmy wstępny projekt wizualizację organów w przestrzeni naszej świątyni. Zaproponowano nam budowę organów 27 głosowych. Odbyliśmy z panem organistą  szereg konsultacji, dotyczących wyglądu, umiejscowienia organów. Pozytywną opinię wyraził p. Marek Przeździecki architekt naszego kościoła. Otrzymaliśmy pozytywną  ekspertyzę akustyczną dla naszej świątyni. Pozytywnie na temat organów dla naszej świątyni wypowiedział się profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pan Michał Markuszewski.

Na spotkaniu nowopowstałej Rady Ekonomicznej decyzja o budowie organów piszczałkowych w naszej świątyni została podtrzymana. Wybrana firma organmistrzowska, która stworzyła dla naszej parafii indywidualny projekt organów działa już ponad 20 lat. Termin realizacji projektu planowany jest na czerwiec 2026 roku. Przybliżony koszt budowy organów wyniesie około 1 milion trzysta tysięcy złotych.

Z pewnością każdemu z nas nasuwa się pytanie czy i dlaczego warto sobie na taki instrument pozwolić. Czy nie byłoby lepiej pozostać przy organach elektronicznych, które w tej chwili znajdują się w naszej świątyni? 

Jest kilka ważnych argumentów, które jasno dowodzą, że wspólnota parafialna powinna dążyć do kultywowania tradycji muzyki organowej w kościele, która trwa od wieków.

Instrukcja Episkopatu Polski określa: „organy powinny znajdować się we wszystkich kościołach w Polsce. Tzw. organy elektronowe dopuszcza się do użytku jako instrument tymczasowy”.

W konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II czytamy natomiast w punkcie 120: „W Kościele łacińskim organy piszczałkowe należy mieć w wielkim poszanowaniu jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemskiej”.

Nawet najlepszy instrument elektroniczny nie jest w stanie dorównać brzmieniu prawdziwych organów piszczałkowych, nie wspominając już nawet o architektonicznym znaczeniu tego instrumentu, który od wieków stał się nieodłączną częścią wystroju kościoła.

Nie ma dwóch takich samych organów. Każde wkomponowane są w architekturę kościoła i stanowią jego nieodłączną część. Ich rozmiar uzależniony jest od wnętrza kościoła i jego akustyki. Każdy rejestr organowy na który składa się rząd piszczałek otrzymuje swoje własne, unikatowe brzmienie  dostosowane do akustyki kościoła.  

Kiedy przybyłem do naszej parafii, ks. Prałat Mirosław Bielawski zostawił świątynię w jakimś sensie kompletną, wyposażoną w najpotrzebniejsze sprzęty i meble. Wśród dokumentów jakie otrzymałem, były również dokument dotyczący zamiaru budowy organów. Nie wszedł on w fazę realizacji. Jest świadectwem, że gdyby starczyło sił i środków, organy pewnie by powstały. Ks. Prałat przy różnych okazjach mawiał, że pewne rzeczy zostawia swojemu następcy i parafianom.

Zwracam się zatem do Czcigodnych Parafian, o włączenie się w tak wzniosłe dzieło budowy organów dla naszego kościoła. Dzieło to dedykujemy dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Patronki Naszej Parafii i obu kościołów. Są one wyrazem naszej wiary i wdzięczności za Maryję, za Jej osobę, za Jej Magnificat - śpiew uwielbienia zapisany na kartach Ewangelii św. Łukasza. Śpiew, który ma moc poruszania serc, poruszania duszy, aby szukała piękna Boga, w pokorze i wdzięczności. „Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało” – Cyprian Kamil Norwid.

Oryginalny instrument organowy da nam możliwość organizowania koncertów i festiwali muzyki organowej i kameralnej. Na takich koncertach będziemy mogli usłyszeć dzieła wielkich mistrzów w wykonaniu wybitnych organistów z całego świata. Tego typu wydarzenia przyczynią się do wzbogacenia życia muzycznego naszej dzielnicy, miasta i kraju.

Zachęcam do włączenia się w to ogromne przedsięwzięcie jakim jest budowa organów.

Wciąż mamy w pamięci różne wyzwania m.in. sprawa parkingu dla potrzeb parafii, tym bardziej że nasza świątynia jest miejscem różnych wydarzeń kulturalnych o zasięgu większym niż granice naszej parafii. W kolejnym rozdaniu budżetu partycypacyjnego pragniemy przygotować projekt parkingu.

Wraz z Radą Ekonomiczną zapraszamy wszystkich chętnych Parafian do stworzenia Parafialnego Komitetu Budowy Organów, który będzie skupiał ludzi o różnych kwalifikacjach zawodowych (PR, księgowość, marketing), co pomoże w organizacji różnego rodzaju akcji mających na celu zbieranie środków na rzecz budowy organów. Osoby zainteresowane powstaniem i działalnością Komitetu zapraszamy do kontaktu z Księdzem Proboszczem i p. Zbigniewem Firlitem – koordynatorem budowania zespołu i szefem projektu biznesowego.

 Ks. Proboszcz wraz z Członkami Rady Ekonomicznej.

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz