Sprawozdanie z III Diecezjalnego Zjazdu Kół Żywego Różańca

Otwock, Parafia św. Wincentego a Paulo, 25 kwietnia 2015 roku

Ponad 1,5 tys. osób wzięło udział w III Diecezjalnym Zjeździe Kół Żywego Różańca, który odbył się w parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Przebiegał on pod hasłem „Wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi” (z naszej parafii pojechało ok. 50 osób oraz ok. 20 osób z parafii sąsiednich).

W programie zjazdu znalazły się: konferencja o. Krzysztofa Czapli SAC z Krzeptówek, wspólny różaniec oraz świadectwa. Świadectwa osób, w których życiu pomocą był i jest różaniec. Wypowiadały się matki, których dzieci już w wieku 15 lat były narkomankami i alkoholiczkami. Matka, która należy do Róży Rodziców modlących się za swoje dzieci powiedziała, że tylko dzięki modlitwie różańcowej odmieniło się jej serce. Poprzez modlitwę zmieniała spojrzenie na siebie i swoje dzieci. Uświadomiła sobie, że nie są one jej własnością, lecz są własnością Boga. To są owoce modlitwy, owoce serc ludzi modlących się również za jej dzieci. Czuje, że to błogosławieństwo na naszych rodzinach spoczęło poprzez modlitwę różańcową, która daje jej siłę i wiarę. Jest przekonana, że ścieżki jej życia i życia dzieci zostaną wyprostowane i będą mogli żyć w trzeźwości. Odczuwa owoce uzdrowienia jej córki i wyleczenia z nałogu. Jest po terapii, uczy się, rozwija, chce żyć inaczej. To jest największy owoc tej modlitwy.

Centralnym punktem spotkania była jednak Msza św. pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka, który podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny na drodze wiary mówiąc, że jest Ona pomostem prowadzącym nas do Eucharystii.

Bp. Marek Solarczyk powiedział, że tak jak nasze mamy ofiarowały nam w chwili poczęcia swoje ciało, a i później karmiły nas swoim mlekiem, tak nasza Niebieska Matka daje nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Poprzez swoje zawierzenie Bogu, Maryja uczy nas przyjęcia Chrystusa i zaufania w Jego prowadzenie. Dodał również, że poprzez trwanie w komunii z Jezusem człowiek staje się kanałem łaski dla tych, którzy go otaczają. Bóg będzie mógł wówczas ze spokojem do nas powiedzieć, – „Jeśli będziesz trwał przy Mnie to inni też znajdą drogę do tego źródła, inni też uczynią z tego moc i sens swojego życia”.

Bp Solarczyk zachęcał także członków KŻR do spojrzenia na różne, często bardzo trudne doświadczenia historyczne polskiego narodu. Mówił, że możemy podejmować wiele inicjatyw, możemy starać się przekonywać innych do naszych racji, mówić przepraszamy czy liczyć, że inni nas przeproszą. Jednak wobec dramatów, które się rozegrały w różnych miejscach naszej Ojczyzny ludzkie wysiłki okazują się niewystarczające.

Na terenie naszej diecezji - warszawsko-praskiej jest obecnie ponad 1600 KŻR. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 150 wspólnot. Obok kół stanowych są także zrzeszające grupy zawodowe, czy branżowe np.: nauczycieli, pracowników służby zdrowia, dziecięce, młodzieżowe, męskie. Największą jednak grupę stanowią koła modlące się za dzieci i rodziny.

Kolejnym punktem Zjazdu było zawierzenie wspólnot różańcowych Matce Bożej Swojczowskiej. było tym momentem, w którym wiele osób zdało sobie sprawę, że Matka jest jedyną osobą godną zaufania – szczególnie Niebieska Matka.

III Diecezjalny Zjazd KŻR zakończył się koronką do Bożego Miłosierdzia oraz koncertem zespołu „Kapela znad Baryczy”.

Oczywiście nie obyło się bez agapy. Otwock przygotował się z wielką pompą. Każdy mógł zjeść przepyszny, gorący bigos. Ponadto była przygotowana ogromna ilość ciast, kawa, herbata. No i ludzie, którzy byli w to zaangażowani.

Wiele osób wróciło zmęczonych, ale szczęśliwych, że mogli uczestniczyć w tak przepięknej uroczystości.

Dziękujemy ks. Markowi Gawle oraz ks. Andrzejowi Kościuczyk (sercanin) za udział w naszym wyjeździe na Zjazd KŻR oraz wspólną modlitwę zarówno w autokarze jak i w Sanktuarium Matki Bożej Swojczowskiej.

Jolanta Włoch